To będzie pierwszy, choć nie ostatni, przejazd pod zakopianką. W Krzyszkowicach drogowcy szykują się do przebicia tunelu pod drogą krajową nr 7 Kraków – Zakopane. Obiekt powstaje w ramach budowy węzła w Krzyszkowicach.
Tunel pod drogą krajową ma zlikwidować lewoskręt, który w tym miejscu powoduje zatory i zwiększa ryzyko wypadków. GDDKiA przebudowuje układ drogowy w celu bezkolizyjnego połączenia zakopianki i drogi powiatowej prowadzącej w kierunku Sieprawia. Wraz z tunelem powstaną dodatkowe jezdnie po obu stronach DK-7, które po obu stronach zakopianki będą służyły do ruchu lokalnego wzdłuż trasy krajowej.
Obecnie inwestycja wkracza w kluczowy etap – wykonawca szykuje się do przebicia tunelu. Szykowany obiekt ma mieć 42,3 km długości i 10 m wysokości. Zmieści się w nim jezdnia z dwoma pasami ruchu – po jednym w każdym kierunku. Budowa pochłonie ponad 20 tys. m3 betonu oraz 1758 ton stali zbrojeniowej.
Tunel jest budowany klasyczna metodą, tj. z zastosowaniem żelbetowych ścian, w których beton wylewany jest na przygotowaną konstrukcję. – Odlewamy cały blok jako jedną całość. Dzięki tej technice uzyskujemy jednolite ściany, które są bardziej trwałe, szczelne i posiadają gładką powierzchnię, co pozwala dużo łatwiej nałożyć na nie izolację – tłumaczy inwestor.
Ta technologia będzie także bardziej korzystna pod względem późniejszych kosztów utrzymania.
Ze względu na wymagające warunki wodno-gruntowe na budowie zastosowano technologię ścian stalowych szczelnych oraz konstrukcje w kształcie litery „U”. – Precyzyjna budowa tunelu i gładkie, jednolite elementy, które ściśle do siebie przylegają - nie rozwiązują całkowicie problemu wody w tunelu i jego okolicach. Gromadzi się tam ona okresowo m.in. ze względu na wody opadowe. Aby zapewnić trwałość i szczelność zastosowanych rozwiązań, tunel wyposażony będzie dodatkowo w dwie pompy do deszczówki – podstawową i rezerwową – informuje GDDKiA. Każda z pomp będzie w stanie przepompować 30 l wody na sekundę.
Obecnie zaawansowanie prac na węźle Krzyszkowice sięga 65 proc. Prace są prowadzone pod ruchem. Przebicie tunelu na wylot planowane jest na przełomie września i października.
Wykonawcą inwestycji jest firma Nowak-Mosty, a jej koszt to 91 mln zł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.